warsztaty z Panią Ewą

IMAG0230.jpg
Nasze spotkanie z panią Ewą Młynarczyk odbyło się 23 stycznia na cotygodniowych spotkaniach w ramach programu „Comenius”.
Pani Ewa jest emerytowanym nauczycielem muzyki i chętnie podzieliła się z nami swoim bogatym doświadczeniem. Z wielkim zaciekawieniem wysłuchaliśmy opowieści o ulubionym instrumencie pani Ewy, którym jest wiolonczela. Bardzo ciekawie opowiadała o swojej młodości, między innymi o szkole muzycznej ,chórze wraz z którym, odwiedziła wiele ciekawych miejsc (między innymi Hiszpanię). Bardzo ciekawie opowiadała również o nauczaniu w przedszkolu. Szczególnie ciekawe było wykorzystywanie w pracy z małymi dziećmi metody niemieckiego kompozytora, pedagoga i dyrygenta Carla Orffa. Opracował on własny sposób wychowania muzycznego, którego głównym elementem jest śpiew i gra na prostych instrumentach perkusyjnych. Ten fakt szczególnie nas zaciekawił, ponieważ tematem całego projektu są właśnie takie instrumenty. Pani Ewa wypowiedziała się też na temat roli muzyki w od stresowaniu, która jest według niej bardzo duża. Sama nauczycielka w stresowych momentach grała lub słuchał muzyki, ponieważ pozawala nam na oderwanie się od rzeczywistości i zrelaksowanie całego organizmu.
Dalszą część zajęć spędziliśmy na wspólnym muzykowaniu. Wszyscy na przydzielonych instrumentach graliśmy znane melodie takie jak „ Były sobie kurki trzy”. Mieliśmy przy tym wiele zabawy i śmiechu. Nawet nasz gość- Pani Ewa przyłączyła się do naszego grania. Po kilka krotnym odegraniu tych piosenek, zaczęła się zabawa. Nauczycielka wycierała z tablicy różne dźwięki, więc musieliśmy wykazać się spostrzegawczością i wyklaskiwać znikające nuty. Przy każdej pomyłce było coraz więcej śmiechu, ale nie poddaliśmy się i końcowe wykonania były naprawdę mistrzowskie.
Wszystkim uczestnikom zajęcia bardzo się spodobały, jesteśmy bardzo wdzięczni pani Ewie, z te odwiedziny, ponieważ wzbogaciliśmy swoją wiedzę muzyczną i doświadczenie. Te zajęcia wniosły bardzo dużo do naszego projektu, bardzo dziękujemy i liczymy na więcej takich spotkań!
IMAG0233.jpg